Rus Basını KAAN’ı F-35 ile Kıyasladı: Uzmanlar Bu Özelliğine Çok Şaşırdı

Rusya’dan alınan S-400 savunma sistemleri nedeniyle F-35 programından çıkarılan Türkiye, bu gelişmelerin ardından halihazırda devam eden “Milli Muharip Uçak” projesine hız vermiş ve yatırımlarını artırmıştı.

Savunma sanayii alanına yapılan yatırımlar Türkiye’de gündem olmaya devam ederken, 21 Şubat 2024 tarihinde ilk test uçuşunu gerçekleştiren Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağı KAAN, dünya basınında da geniş bir yer buldu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen uçak hakkında TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil iddialı açıklamalarda bulunmuş ve KAAN’ın ABD tarafından üretilen F-35’lerden daha donanımlı bir savaş uçağı olduğu belirtilmişti.

RUS MEDYASI KAAN’I İNCELEDİ

Bu iddialar etrafında Türkiye’nin seri üretimine hazırlandığı 5. nesil savaş uçağı KAAN’a ilişkin detaylı rapor Rus medyasından geldi. Tsn.ua tarafından yapılan incelemede, iki uçağın ekipman kapasitelerine dikkat çekilerek, KAAN’ın 10 ton mühimmat taşıdığını ve bu alanda rakibi F-35’ten 4 ton daha önde olduğu aktarıldı.

Kotil’in sözlerine yer verilen inceleme yazısında KAAN’ın çift motorlu olması nedeniyle F-35’e kıyasla bu alanda da üstün olduğu ancak radar ve manevra kapasitesinin gelecek yıllarda ortaya çıkacağı belirtildi.

Kotil’in 2028 yılına kadar Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterine 20 adet KAAN gireceği yönündeki sözlerine yer verilen haberde, KAAN’ın ilerleyen aşamalarda tamamen yerli bir motor ile uçurulmasının planlandığı belirtildi. Uçağın şu anda Amerikan General Electric F110-GE-129 motorunu kullandığı söylenirken, Rus medyası Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağına ilişkin soru işaretlerinin fazla olduğuna dikkat çekti.

“İLK TEST UÇUŞUNDAKİ DENGESİ TÜM UZMANLARI ŞAŞIRTTI”

Uçağın gerçekten de söylenildiği kadar iyi çıkmasının dünya için ‘sarsıcı’ olabileceği aktarılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimler öncesinde savunma sanayii hamlelerini bir propaganda aracı olarak kullandığı belirtilerek, bu nedenle uçağa ait özelliklerin PR çalışması kapsamında abartılmış olabileceği aktarıldı.

Şüpheli yaklaşıma karşın uçağın ilk test uçuşunda oldukça dengeli ve başarılı bir performans sergilediğinin aktarıldığı makalede, KAAN’a ilişkin net ifadeler için birkaç yıl daha beklenmesinin gerektiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir