Intercity: Formula 1 ile sözleşme imzalanmazsa İstanbul Park ihalesi iptal edilmeli

Yılan hikayesine dönen İstanbul Park ihalesi ve devir durumu ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

İstanbul Park’ı kullanım hakkı 2023 yılında sona eren fakat ihale yapılana kadar pistte kalacağını açıklayan Intercity şirketinin 2 Nisan 2024’te yapılan ve Can Holding bünyesindeki bir şirketin kazandığı ihalenin ardından pisti teslim edip etmeyeceği merak konusu olmuştu.

BAKAN ERSOY “MAYIS’IN İLK HAFTASI DEVREDİLECEK” DEMİŞTİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 30 Nisan’da yaptığı açıklamada İstanbul Park ihalesinin başarıyla yapıldığını ve sürecin işlediğini belirterek Intercity’nin Mayıs’ın ilk haftasında pisti yeni kiracıya teslim edeceğini açıklamıştı.

10 Mayıs 2024’te İstanbul Park’a giden Patronlar Dünyası muhabiri Mustafa Ali Aykol, pistin boşaltma işlemlerinin başladığını fakat henüz tamamlanmadığını gözlemlemişti.

YENİ İŞLETMECİ LALE CANDER, 21 MAYIS’TA İSTANBUL PARK’IN TESLİM EDİLMEDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

21 Mayıs Pazartesi günü pistin yeni işletmecisi Lale Cander pistin kendilerine hâlâ teslim edilmediğini ve teslim sürecindeki her gecikmenin Türkiye’nin Formula 1 takvimine eklenmesinde soruna sebep olduğunu açıklamıştı.

INTERCITY SESSİZLİĞİNİ BOZDU, İHALENİN İPTALİNİ İSTEDİ

Lale Cander’in bu açıklamasının ardından Intercity şirketi uzun süren sessizliğini bozarak yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada pistin teslimi ile ilgili sürecin Formula 1 ile yapılacak anlaşmayı etkilemeyeceği belirtilerek ihaledeki “1 ay içinde Formula 1 ile sözleşme imzalanması” şartı hatırlatıldı.

Intercity açıklamasında Formula 1 ile anlaşma imzalanmaması halinde ihalenin iptal edilmesi gerektiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2 Nisan 2024 tarihinde yapılan Intercity İstanbul Park ihalesinin şartnamesine göre Formula 1 yarışları sözleşmesinin, pistin kira sözleşmesi imzalandıktan sonra 1 ay içinde imzalanması zorunludur. Formula 1 tarafı ile imzalanacak sözleşmenin, tesisin teslimi ile hiçbir ilgisi yoktur. İhale şartnamesinden ve tarafların beyanlarından hareketle, Formula 1 sözleşmesinin son imza tarihinin 6 Haziran 2024 olduğu açıktır.

Kendi kusurlarını ve beceriksizliklerini gizlemek isteyen çevrelerin beyanları sadece manipülasyondan ibarettir. Üst üste 2 yıl, tüm maliyetleri ve organizasyonu bizzat Intercity tarafından yapılan Formula 1 yarışlarının 30 yıl süre ile tekrar geri gelmesini elbette bizler de canı gönülden istiyor, tüm Türkiye gibi biz de, ihale şartnamesine göre, Formula 1 sözleşmesinin 6 Haziran 2024 tarihine kadar imzalanmasını, aksi halde ihalenin iptal edilmesini bekliyoruz.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir