Futbola Pembe Kart Geliyor: FIFA 1 Temmuz’da Yürürlüğe Sokacak

Çok sık değil, özellikle Milli Takım’ın maçlarını izliyorum EURO 2024’de. Portekiz’e fena yenildik dün akşam ama şansımızı hala sürdürüyoruz. Futbol büyük eğlence tabii. İlgisiz insan bulmak zor bu halk oyununa. Geliştirilen kurallarıyla da seyri hayli keyifli hale geldi gittikçe. Kimileri ofsaytı tartışıp gereksizliğinden söz ediyor ama o dahil getirilen kurallar uzun süreçler, incelemeler sonunda belirlendi futbolda. Örneğin, ofsaytla Aralık 1863’te tanıştık. O tarihe kadar kullanılmış değildi.

Şimdi yeni bir uygulamayla daha buluşacağız. Sarı, kırmızı kartlara bir yenisi daha eklenecek: Pembe kart. Diğerlerinden farkı şu; bu kart hakemler tarafından değil, takımlar tarafından olası kafa travması veya beyin sarsıntısı ggeçiren bir oyuncuyu değiştireceklerini dördüncü hakeme bildirmek için kullanılacak.

Konuyla ilgili haberi İspanyol El Pais gazetesinde okudum. Oradan özetleyerek aktarayım. Güney Amerika’da (Guyana, Surinam iie Fransız Guyanası dışında)123 futbolun kıtasal yönetim organı, dünyanın en eski kıtasal futbol federasyonu, aynı zamanda FIFA’nın altı kıtasal konfederasyonundan biri olan CONMEBOL, oyuncu güvenliğini arttırmanın bir yolu olarak Copa América 2024 için pembe kart uygulamasını resmen duyurdu. Böylece, belirgin bir beyin sarsıntısı nedeniyle sahadaki bir oyuncunun değiştirilmesi gerektiğini gösteren bu yeni kartın entegre edildiği ilk turnuva olacak Copa America 2024. 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren de FIFA genelinde uygulanmaya başlanacak.

Son yıllarda sahalarda tanık olduğumuz ani futbolcu ölümleri uzun süre nasıl çözüleceği konusunda kafa yorulan ciddi bir sorun. Pembe Kart uygulaması bu konuda alınan önlemlerden sadece birisi. Sporda sarsıntılar, çarpışmalar görünenden daha ciddi. Dünyanın önde gelen ligleri bu konularda önlemler almaya çalışıyor yıllardır. Kalıcı beyin sarsıntıları için oyuncu değişikliğine izin vererek herhangi bir takımın değişiklik nedeniyle avantaj kaybetmesini önlemiş olacak Pembe kart. Amerikan futbolunda NFL, buz hokeyinde NHL gibi diğer spor dallarındaki ligler de benzer protokolleri uygulamaya koydu.

Pembe kart, sarı, kırmızı kartlar gibi hakem tarafından değil, takımların kendileri tarafından kullanılacak. Meksika, ABD ile Kanada’da düzenlenecek 2026 Dünya Kupası’nda da uygulanacak. Olası bir beyin sarsıntısı nedeniyle oyuncu değişikliği yapılacağını gösterecek bir kart,dediğim gibi. Takımlar bu kartı göstererek dördüncü hakemi kafa travması veya beyin sarsıntısı nedeniyle bir oyuncuyu değiştirecekleri konusunda uyaracaklar. Bu, takımların oyun başına izin verilen beş oyuncu değişikliğini etkilemeden bir değişiklik yapmalarına olanak tanıyacak. Takımların avantajını ortadan kaldırmadan kafa travması geçiren oyuncular için daha fazla güvenlik sağlayacak olan kart uygulamasında oyuncusu beyin sarsıntısı geçiren takıma ekstra bir oyuncu değişikliği hakkı verildiğinde, rakip takıma da bir oyuncu değişikliği hakkı verilecek.

Bir takım, oyuncularından birinin beyin sarsıntısı geçirdiğinden şüphelendiğinde, takım doktoru bunu rapor etmek zorunda. Bu oyuncu değişikliğini gerektirecek bir durum tabii. Yeni oyuncu oyuna girerken, diğer oyuncu tıbbi tedavi altına alınacak. Sakatlığı tespit eden doktor, oyuncunun durumunu, oynamaya uygun olup olmadığını teyit etmek için sağlık ekibine imzalı bir tıbbi değerlendirme sunacak. Bir oyuncu pembe kartla değiştirildikten sonra, aynı maç sırasında sahaya dönmesine izin verilmeyecek.

Yıllardır sarı, kırmızı kartı gördük hep. Şimdi pembesi de geldi. Beyaz’ı da vardı zaten. Çok azımızın haberi var beyazından. Portekiz Futbol Federasyonu (FPF) tarafından adil oyunu, yani antrenörlerin, oyuncuların, hatta sağlık ekiplerinin etik açıdan doğru davranışlarını tanımak, ödüllendirmek için kullanılıyor.

Futbolda “kartlar yeniden dağıtılıyor” yani..

Rengarenk kartlar hem de.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir